Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ՀՀ կառավարության ծրագրի 2020-ի կատարման ընթացքի արդյունքներն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 17-ի նիստում ներկայացրեց նախարար Հակոբ Արշակյանը:
2020-ին Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում, չնայած համավարակին, գրանցվել է երկնիշ ցուցանիշներով աճ: Ոլորտում ներգրավված աշխատակիցների թիվն աճել է 3 400 նոր մասնագետներով եւ գերազանցում է 18 700-ը: Հայաստանում առկա է բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում գործունեություն ծավալող 1 200-ից ավելի ակտիվ ընկերություն: Հաշվետու ժամանակահատվածում 190-ից ավելի նոր ընկերություններ ստացել են հարկային արտոնություններից օգտվելու հավաստագրեր: 2020 -ին հայկական ծագում ունեցող սթարթափերը ներգրավել են շուրջ 50 մլն դոլարի ներդրումներ:
Ըստ Հակոբ Արշակյանի՝ Հայաստանը էլեկտրոնային մասնակցության ցուցիչով զգալիորեն բարելավել է դիրքերը եւ 2018-ի համեմատ ընդգրկվել ամենաբարձր ցուցանիշ ունեցող երկրների խմբում: Թվայնացվել է կենսաթոշակների վճարման համակարգը. սեպտեմբերից Երեւանում կենսաթոշակների վճարումներն իրականացվում են էլեկտրոնային համակարգով:

At March 17 sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs, the Minister Hakob Arshakyan presented the results of the implementation of the RA Government programme on High-Tech industry for 2020.
High-tech field, despite the epidemic, recorded double-digit growth in Armenia for 2020. The number of the involved employees has increased with 3.400 new specialists and exceeds 18.700. There are more than 1.200 high-tech companies in Armenia. In the financial period, more than 190 companies were given certificates for using tax benefits. The Armenian startups included about 50mln USD investments in 2020.
According to Hakob Arshakyan, Armenia has significantly improved positions with electronic participation indicator, and compared to 2018 it was included in the list of the countries with highest indices. The pension payment system has been digitalized: the pensions, in Yerevan, are paid with electronic system from September.