Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ՀՀ կառավարության ծրագրի 2020-ի կատարման ընթացքի արդյունքներն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 17-ի նիստում ներկայացրեց նախարար Հակոբ Արշակյանը:
2020-ին Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում, չնայած համավարակին, գրանցվել է երկնիշ ցուցանիշներով աճ: Ոլորտում ներգրավված աշխատակիցների թիվն աճել է 3 400 նոր մասնագետներով եւ գերազանցում է 18 700-ը: Հայաստանում առկա է բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում գործունեություն ծավալող 1 200-ից ավելի ակտիվ ընկերություն: Հաշվետու ժամանակահատվածում 190-ից ավելի նոր ընկերություններ ստացել են հարկային արտոնություններից օգտվելու հավաստագրեր: 2020 -ին հայկական ծագում ունեցող սթարթափերը ներգրավել են շուրջ 50 մլն դոլարի ներդրումներ:
Ըստ Հակոբ Արշակյանի՝ Հայաստանը էլեկտրոնային մասնակցության ցուցիչով զգալիորեն բարելավել է դիրքերը եւ 2018-ի համեմատ ընդգրկվել ամենաբարձր ցուցանիշ ունեցող երկրների խմբում: Թվայնացվել է կենսաթոշակների վճարման համակարգը. սեպտեմբերից Երեւանում կենսաթոշակների վճարումներն իրականացվում են էլեկտրոնային համակարգով:

17 марта на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам министр высок o технологичной промышленности А.Аршакян представил итоги реализации структурой программы Правительства РА на 2020 г.
В 2020 г. в сфере высоких технологий в Армении, несмотря на пандемию, был зарегистрирован двузначный рост. Количество занятых в отрасли сотрудников увеличилось на 3400 новых специалистов и превышает 18700 человек. В Армении в сфере высоких технологий активно работают более 1200 компаний. За отчетный период более 190 новых компаний получили свидетельства о налоговых льготах. В 2020 г. стартапы армянского происхождения привлекли инвестиций на сумму около 50 млн долларов.
По А.Аршакяну, Армения значительно улучшила свои позиции по индексу электронного участия и по сравнению с 2018 г. вошла в группу стран с самым высоким индексом. Оцифрована система пенсионных выплат – с сентября пенсии в Ереване выплачиваются в электронном виде.